خروپف | درمان خروپف |همه چیز در مورد خروپف شبانه

محتوای این صفحه (قابل کلیک)

خروپف یا خرناس چیست ؟

خروپف صدای ناشی از ارتعاش و لرزش زبان و سایر بافت های راه هوایی فوقانی به دلیل جریان هوای آشفته در ته حلق است .

خروپف  در حدود 32٪ از بزرگسالان رخ می دهد و بیش از 7٪ از کودکان نیز خروپف می کنند.

خروپف معمولا با خوابیدن  در حالت طاق باز ( خوابیدن به پشت) بدتر می شود همچنین محرومیت از خواب یا مصرف الکل نیز ممکن است خروپف را تشدید کنند.

خروپف به تنهایی معمولا خطرناک نیست مگر اینکه نشانه ای از آپنه خواب ( وقفه تنفسی در خواب) باشد. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که از کجا بفهمیم که آپنه خواب داریم.

دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب به تیم نویسندگان سایت در ویرایش و نوشتن این مقاله کمک کرده اند و سعی کرده ایم علمی ترین و جامع ترین مطالب در مورد خروپف را در این مقاله جمع آوری کنیم.

تماس با مرکز تست خواب شبانه

خروپف نشانه ی چیست

خروپف یک علامت کلاسیک سندرم آپنه انسدادی خواب ( وقفه تنفسی در خواب) است اما عدم وجود خروپف تشخیص آپنه خواب را رد نمی کند. بطور کلی خروپف نشان می دهد که مجرای تنفسی فوقانی باریک است و عبور هوا برای تنفس از این مجرای باریک به سختی انجام می شود.


چه زمانی خروپف نشاندهنده مشکل جدی زمینه ای است یا همان آپنه خواب است ؟

 وقتی یکی یا بیشتر از یکی از موارد زیر وجود داشته باشد:

 • وقتی خروپف خیلی بلند باشد و از بیرون اتاق خواب هم براحتی شنیده شود
 • وقتی خروپف دائمی باشد
 • وقتی همبستر فرد خروپف کننده حس کند فرد گاهی در خواب دچار وقفه تنفسی می شود
 • وقتی صبح ها با سردرد بیدار شوید
 • وقتی طی روز خسته یا خواب آلود باشید
 • وقتی علی رغم خواب کافی باز هم صبح ها سرحال نباشید
 • وقتی طی شب بارها با حس تنگی نفس از خواب بیدار شوید
 • وقتی طی شب بارها برای دستشویی رفتن از خواب بیدار شوید
 • وقتی طی شب دهانتان خشک شود

آیا خروپف ارثی است ؟

در وجود یا عدم وجود خروپف، ژنتیک نقش مهمی دارد ولی این تاثیر همانند بسیاری بیماری های ژنتیکی دیگر صد در صد نیست ولی بهرحال هم به دلیل تاثیر مستقیم ژنتیک و هم به دلیل ساختار آناتومیک راه هوایی می توان خروپف را جزو مشکلاتی تلقی کرد که نقش ژنتیک در آن پررنگ است.

آیا سینوزیت باعث خروپف می شود؟

گاهی سینوزیت باعث تشدید خروپف زمینه ای می شود ولی در افرادی که خروپف دائمی و یا شدید دارند معمولا ارتباط قوی بین سینوزیت و خروپف وجود ندارد.


اگر خروپف را درمان نکنید چه می شود؟

 

در اکثر موارد خروپف به خودی خود ناپدید نمی شود. مگر اینکه فقط موقتا و به دنبال آلرژی یا عفونت تنفسی و موارد مشابه اتفاق افتاده باشد.

با این حال، اگر خروپف با صدای بلند باشد یا همراه با وقفه تنفسی باشد، و اگر متوجه شوید که در طول روز دچار خواب آلودگی هستید، ممکن است آپنه خواب  داشته باشد که حتما نیاز به درمان دارد.

آپنه خواب باعث افزایش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها، از جمله فشار خون بالا و دیابت ، بیماری قلبی و سکته مغزی و قلبی می شود. در واقع آپنه خواب به اندازه چاقی و دیابت و حتی گاهی خطرناکتر از این بیماری هاست. آپنه خواب علاوه بر اینها یکی از دلایل تشدید و ایجاد آلزایمر است.

خطرات جدی خروپف شبانه

درمان های خانگی برای خروپف | درمان خروپف در طب سنتی

 

 • اجتناب از وعده های غذایی سنگین و الکل خصوصا طی سه ساعت قبل از خواب
 • اجتناب از مصرف قرص های خواب آور و آنتی هیستامین ها قبل از خواب. اکثر این داروها  می توانند باعث تشدید خروپف شوند.
 • اگر چاق هستید وزن خود را کم کنید . خروپف ممکن است با افزایش چربی در ساختارهای اطراف گلو  و زبان ارتباط داشته باشد، که باعث کاهش میزان عبور هوا می شود.
 • اجتناب از خواب بر روی پشت (طاق باز). این موقعیت  خواب ممکن است به تشدید خروپف منجر شود زیرا زبان به عقب بر می گردد و به مسیر راه هوایی فشار می آورد. بهترین حالت خواب، خوابیدن به طرفین است.
 • هنگام خواب پشت خود را بلند کنید. شما می توانید یک بالش گوه ای (مثلثی) را امتحان کنید که می تواند ارتفاع سر و گردن شما را حدود 20-25 سانتی متر افزایش دهد.
 • درمان مشکلات مربوط به انسداد بینی و آلرژی دارید . اگر حساسیت دارید، با یک متخصص آلرژی برای آزمایش و درمان تماس بگیرید. اگر به علت سرماخوردگی گرفتگی بینی دارید، سعی کنید یک اسپری نمکی سالین برای کوتاه مدت استفاده کنید.
 • فضای اتاق خوابتان را مرطوب کنید. هنگامی که اتاق خواب شما گرم و خشک است، عبور هوا از بینی در طول خواب مسدود می شود، و این موضوع اغلب منجر به خوروپف می شود.
 • اگر سیگار می کشید، ترک کنید.  در کنار بسیاری از عواقب مخرب دیگر، سیگار کشیدن موجب ایجاد مخاط زیاد، التهاب و تورم گلو و همچنین تراکم  مایعات در برونش می شود که می تواند به ایجاد خروپف کمک کند.

قرص خروپف | قرص برای درمان خرخر و خروپف

بجز مواقعی که خروپف به دلیل آلرژی فصلی یا عفونت دستگاه تنفسی است ، قرص و کپسول در درمان خروپف جایگاه چندانی ندارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیقتر در مورد قرص و داروی خوروپف فایل صوتی زیر را بشنوید:


درمان خروپف دکتر روازاده | درمان خروپف حسین خیراندیش

 

در طب سنتی روش هایی مانند بادکش کردن گردن ، استفاده از روغن بنفشه ، و بخور اکالیپتوس و رایحه درمانی توصیه شده است. ولی این روش ها با طب مدرن و روش های علمی بررسی نشده است و استفاده از این روش ها بطور کلی به دلیل عدم وجود شواهد کافی، توصیه نمی گردد. ضمن اینکه بعید است این روش ها حتی در صورت ماهش خروپف، روی خود آپنه خواب موثر باشند.


درمان خروپف با ماش | درمان خروپف با عسل

در مورد درمان خروپف با ماش و عسل و ترکیبات مشابه تا بحال تحقیقات مستقل و کاملی انجام نشده است و بنظر نمی رسد که هیچیک از اینگونه روش ها در درمان خروپف موثر باشند. البته در مورد خروپف های گهگاهی و خفیف ناشی از آلرژی ممکن است استفاده از ترکیبات ضد التهابی مانند عسل تا حدی موثر باشند.


قطره آسونور | اسپری بینی آسانور |asonor nasal spray

قطره های و اسپری های بینی مانند آسانور و مواد مشابه در مواردی که علت خروپف شما آلرژی و انسداد راه بینی باشد موثرند.مثلا در مواقعی که خرخر به دنبال سرماخوردگی ایجاد شده است ممکن است استفاده از اینگونه درمان ها کمک کننده باشد.


دمنوش گیاهی برای خروپف

دمنوش های گیاهی نیز فقط در مواردی که خروپف خفیف و گهگاهی باشد موثرند و در خروپف های شدید و دائمی اثر چندانی ندارند. اغلب دمنوش های گیاهی اثر مشابهی دارند و باعث آبرسانی به بدن و گاهی کاهش احتقان در بینی و راههای هوایی می شوند.

اثر این دمنوش ها از تاثیر نوشیدن آب و مرطوب کردن اتاق خواب ، بیشتر نیست.


درمان جدید خروپف

در میان درمان هایی که طی 10 سال اخیر در کنترل خروپف تاثیر قابل توجهی داشته اند . مهمترین درمان های جدید خروپف عبارتند از : استفاده از دستگاه سی پپ و وسایل داخل دهانی

همچنین در سال های اخیر استفاده از تمرینات تقویت عضلات زبان و عضلات اطراف راه هوایی فوقانی نیز در درمان خروپف های بدون آپنه خواب موثر نشان داده شده اند.


راه های جلوگیری از خروپف

 

 1. کاهش وزن ( اگر با افزایش وزن دچار خروپف شده اید این باید قدم اول شما باشد)
 2. درمان آلرژی زمینه ای
 3. درمان مشکلات زمینه ای در سینوس ها و حلق و حنجره مانند درمان سینوزیت
 4. ورزش های زبان و عضلات تنفسی
 5. تغییرات رژیم غذایی و مصرف مواد غذایی غیر کنسروی و بدون فلفل و حذف فست فود ها
 6. ترک سیگار و الکل و قلیون
 7. ورزش روزانه هوازی ( دویدن یا دوچرخه سواری حداقل 20 دقیقه در روز)

رابطه بین چاقی و خروپف

درمان خروپف

چاقی می تواند باعث خروپف شود و خروپف هم می تواند باعث چاقی شود.

در اغلب افراد, کاهش وزن قویترین درمان برای خروپف است.
حتی کاهش چند کیلو می تواند به طور چشمگیری خروپف شبانه و آپنه خواب را کاهش دهد.

خروپف با صدای بلند اغلب یک نشانه از اختلالات تنفسی خواب مانند آپنه خواب است و ارتباط خروپف نیز با وزن بالای بدن روشن است.

چاقی، به عنوان شاخص توده بدنی (BMI) بیش از 30 تعریف می شود و مهمترین عامل خطر برای آپنه خواب است.

70٪ بیماران مبتلا به آپنه خواب چاق هستند و 40٪ افراد چاق مبتلا به آپنه خواب می شوند.
اکثریت قریب به اتفاق (95٪) افرادی که دارای آپنه انسدادی خواب هستند، دچار چاقی نیز هستند.

چگونه اضافه وزن وضع راه هوایی شما را خراب می کند؟
وزن ما با عادات تغذیه ای و ورزش روزانه ما، و تا درجاتی با استعداد ژنتیکی مان تعیین می شود.

چربی گردن باعث کاهش جریان هوا می شود
چربی گردن فشار روی مجاری هوایی فوقانی را افزایش می دهد و باعث می شود خروپف خیلی بیشتر شود.

اضافه وزن و خروپف فقط به دلیل چربی گردن نیست.
چاقی مرکزی، یعنی چربی که در شکم و در اطراف ران و قفسه سینه یافت می شود، نیز می تواند خروپف و آپنه خواب را بدتر کند.

چربی شکمی فشار روی دیافراگم شما را افزایش می دهد (پدیده ای که در زنان باردار دیده می شود) و چربی موجود در قفسه سینه شما نیز مسیر راه هوایی را فشرده می کند. هر دوی این ها حجم ریه های شما را کاهش می دهد. نهایتا ظرفیت پایین ریه جریان هوا را محدود می کند.

به علت توزیع چربی بدن، مردان به احتمال بیشتری به خروپف مبتلا می شوند.
توزیع چربی در خانم ها و آقایان متفاوت است، در زنان معمولا چربی بدن بیشتر در قسمت های داخلی بر روی ران ها، باسن و سینه است.

چربی مرکزی بیشتر در گردن، قفسه سینه و شکم یک الگوی بسیار شایع در مردان است و باعث می شود که مردان بیشتر خرخر کنند.

بعد از یائسگی، توزیع چربی در زنان تغییر می کند و باعث افزایش وزن مرکزی و تشدید خروپف می شود.

همه می دانند که پرخوری و کمبود تحرک باعث اضافه وزن ما می شود. اما کمتر کسی می داند که خروپف نیز می تواند باعث افزایش وزن شود.

این به این دلیل است که محرومیت از خواب که به دلیل خروپف یا آپنه خواب ایجاد می شود، عادت های ما و اشتهایمان را تغییر می دهد.

یک مثال کلاسیک از این موضوع این است که کسی که در طول روز به دلیل خواب بی کیفیت شبانه خواب آلود است, نوشابه های دارای قند زیاد مصرف می کند تا سرحال بماند.

خواب ضعیف انرژی ما را کاهش می دهد و در نتیجه نمی توانیم در زمان مناسب از خواب بیدار شویم و در عوض کاهش انرژی مان را با غذا، به ویژه غذاهای حاوی مقدار زیادی قند، پر می کنیم.

همچنین افرادی که خروپف شدید دارند به دلیل خستگی شدید روزانه قادر به ورزش مناسب نیستند و خیلی زود از ورزش خسته میشوند.

این همان چرخه چاقی خروپف است.

یعنی وزن بالا سبب خروپف میشود و خروپف خودش باعث کاهش انرژی و اشتهای بیشتر میشود و این چرخه تقویت می شود.

هیچ جنبه ای از سلامتی جزیره ای و جدا از بقیه بدن نیست. بدن یک شبکه بسیار پیچیده از سیستم هایی است که در آن هر عمل دارای تعدادی واکنش است.

حتی بدون داشتن اضافه وزن، کمبود اکسیژن در آپنه خواب باعث فشار روی قلب و عروق خونی می شود که می تواند منجر به مشکلات قلبی، سکته مغزی و دیابت در میان بسیاری از بیماری های دیگر شود.

مزایای کاهش وزن

بسیاری از مطالعات نشان داده که افراد می توانند با از دست دادن 10 تا 15 درصد وزن بدن خود کاهش قابل ملاحظه ای در آپنه خواب را تجربه کنندِ

اما چرا فقط در 10-15٪ متوقف شوید؟

کاهش وزن بیشتر اثرات بسیار چشمگیرتری در خواب و خروپف دارد.
مطالعه دیگری نشان داد که پس از عمل جراحی معده که در آن تا 60٪ کاهش چربی بدن وجود دارد، آپنه خواب در 86٪ افراد از بین می رود.


ماسک خروپف | دستگاه درمان خروپف | چسب خروپف 

وسایل و دستگاه های ضد خروپف به یک صنعت رو به رشد تبدیل شده اند. بیش از یک هزار ثبت اختراع برای از بین بردن خروپف تاکنون ثبت شده است.

چسب بینی ، رقیق کننده های مایعات بینی، جلو آوردنده های فک و حتی قرص های گیاهی، اسپری بینی و بالش های ضد خروپف در ماهواره و اینترنت به عنوان درمان قطعی خروپف تبلیغ می شوند. و تقریبا همه افراد سراغ یکی از این روش ها رفته اند و البته در اغلب موارد هم هیچکدام از این روش ها موثر نبوده اند.

کدام یک از اینها موثرند؟ چه کسی می داند؟  اما در مرحله اول قرصها و اسپری ها را فراموش کنید.

اما برای برخی افراد که خروپف بدون آپنه خواب و ضعیف دارند ممکن است وسایلی مثل چسب بینی یا برخی وسایل نگهدارنده فک کمک کننده باشد ولی هیچ اطلاعاتی در مورد تاثیر این روش ها در درمان واقعی آپنه خواب وجود ندارد.

اغلب متخصصین خواب از جمله دکتر مصطفی امیری، این روش ها را بطور کلی توصیه نمی کنند.

بالش ضد خروپف

برخی بالش ها به عنوان ضد خروپف تبلیغ می شوند ولی جز بالش های هوشمند که در سال های اخیر وارد بازار آمریکا شده اند ( هنوز در ایران موجود نیستند) بقیه بالش ها معمولا تاثیر خاصی در درمان خروپف ندارند. البته بلند یا کوتاه بودن و نوع بالشت شما ممکن است باعث نوساناتی در شدت و ضعف خروپف تان شود ولی اینگونه روش ها جزو درمان های قطعی و استاندارد خروپف نیستند. بالش های هوشمند هم فقط در خروپف های موقعیتی (پوزیشنال) موثرند.

از میان روش های دستگاهی ، استفاده از سی پپ موثرترین شیوه درمان خروپف است که توسط پزشک تجویز و تنظیم می شود. دستگاه کمک تنفسی CPAP به کمک یک ماسک که روی دهان یا بینی یا هردو قرار می گیرد کار می کند.


علائم عجیب و غریب خروپف و آپنه خواب

 

آپنه انسدادی خواب ممکن است نشانه های شگفت آوری داشته باشد. ممکن است فکر کنید تنها نشانه وقفه تنفسی در خواب همان خروپف است ولی وقفه تنفسی خواب منجر به ایجاد علایم عجیب و غریبی میشود. برخی از این نشانه ها عبارتند از:

 

افسردگی

مشکلات زیادی در رابطه با خواب و مشکلات خلق و خو وجود دارد. به ویژه افسردگی ارتباط قوی با آپنه خواب دارد.

این موضوع  ممکن است بصورت احساس غم و حتی گریه، آشکار شود، اما می تواند یافته های دیگر نیز در افسردگی وجود داشته باشد.

ممكن است فرد علاقه ای به فعالیت هایی كه قبلا لذت بخش بوده نداشته باشد. برخی از افراد احساس گناه می کنند.

سطح انرژی پایین و اشتهای ضعیف نیز ممکن است رخ دهد.

اشتها می تواند کاهش یا افزایش یابد.

فرد افسرده حتی ممکن است به خود و دیگران آسیب برساند.

هنگامی که هر یک از این علائم رخ می دهد، درمان آپنه خواب ممکن است به درمان افسردگی نیز کمک کند، اما بعضی افراد ممکن است علاوه بر این نیاز به استفاده از داروهای ضد افسردگی یا رواندرمانی داشته باشند.

علاوه بر افسردگی، اضطراب، حملات هراس شبانه و تحریک پذیری نیز ممکن است به دلیل آپنه خواب و خروپف رخ دهد. در مورد خروپف و افسردگی اینجا بیشتر بخوانید.

 

مشکلات حافظه و تفکر و کاهش توانایی تمرکز

آپنه خواب می تواند اثرات عمیقی بر توانایی شما برای تفکر در طول روز داشته باشد.

این حالت گاهی اوقات با نام “دمانس” شناخته می شود.

در فرد مبتلا به آپنه خواب به دلیل افت اکسیژن و تکه تکه شدن خواب منجر به بیداری های کوتاه مکرر و خواب کم کیفیت  شود.

یکی از مهمترین وظایف خواب این است که بقایای مواد زائد موجود در مسیر مغز، از جمله آدنوزین انتقال دهنده عصبی را پاک کند.

هنگامی که این کار تعمیر و نگهداری قطع می شود، خواب دیگر ریفرش کننده نیست.

اینها را ممکن است فردی که دارای آپنه خواب هست احساس کند، فرد حس میکند فکرش خوب کار نمی کند و در نتیجه، مشکلاتی مانند تمرکز ضعیف، مشکلات توجه (مانند ADHD یا ADD) و مشکلات حافظه کوتاه مدت و بلند مدت ممکن است رخ دهد.

ناتوانی جنسی

دشوار بودن نعوظ یا عدم توانایی در حفظ نعوظ ممکن است نشانه آپنه خواب در مردان باشد.

این ناتوانی جنسی می تواند به علت کاهش جریان خون آلت و یا تغییرات سیستم عصبی که بر آلت تناسلی تاثیر می گذارد، رخ دهد.

همچنین سایر عوارض آپنه خواب مانند فشار خون بالا، نارسایی قلبی و حتی هیپرلیپیدمی (کلسترول بالا) نیز باعث اختلال جنسی می شود.

اعتقاد بر این است که آپنه خواب باعث التهاب سیستمیک در کل بدن می شود. استرس و افت اکسیژن , التهاب را افزایش می دهد.

این التهاب ممکن است مستقیما به رگهای خونی اثر کند. علاوه بر این، استرس ممکن است اثراتی بر سیستم عصبی اتونومیک که جریان خون را کنترل می کند، داشته باشد.

فشار خون بالا و کنترل نشده

فرد مبتلا به آپنه خواب همیشه در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا است.

فشار خون بالا می تواند منجر به عواقب ناگواری مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

افت سطوح اکسیژن خون، افزایش ضربان قلب و افزایش فشار خون همه در نتیجه آپنه رخ می دهد.

التهاب حاصل بر تمام بدن تاثیر می گذارد. هنگامی که کنترل فشار خون با وجود مصرف دارو دشوار است , آپنه خواب باید به عنوان یک علت بالقوه با انجام تست خواب بررسی شود.

هنگامی که یک فرد نیاز به سه داروی ضد فشار خون دارد و هنوز نمی تواند فشار خون خود را تحت کنترل نگه دارد، حدود 96٪ احتمال آپنه خواب وجود دارد!

خوشبختانه، درمان با فشار مثبت هوایی یا همان سی پپ (CPAP) می تواند به عنوان یک درمان برای کاهش فشار خون نیز مفید باشد.

بیدار شدن مکرر برای ادرار کردن

اگر شما طی شب برای ادرار کردن بارها از خواب بیدار می شوید، این ممکن است نشانه ای از آپنه خواب باشد.

این وضعیت، به نام nocturia (ناکچوریا) ممکن است در شرایط مختلفی اتفاق بیفتد:

مصرف مایع بیش از حد در هنگام خواب، استفاده از داروهای دیورتیک مثل فوروزماید یا در مردان مبتلا به هیپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH).

در طی آپنه خواب نیز تکه تکه شدن خواب که ممکن است باعث آزاد شدن هورمون ضد دیورتیک (ADH) شود. به طور معمول این  مانع از خوابیدن در شب می شود.

همچنین شواهدی وجود دارد که فشار بر قلب به علت فشار منفی در قفسه سینه , تولید شدن ادرار را افزایش دهد.

درمان آپنه خواب ممکن است نیاز به ادرار کردن در طول شب را کاهش دهد.

دندان قروچه

دندون قروچه و مالیدن دندان ها در شب ممکن است نشانه آپنه خواب باشد.

دندان قروچه همچنین با نام بروکسیسم bruxism نیز شناخته شده است، بروکسیسم نسبتا شایع است و ممکن است تا 10 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار دهد.

در بعضی از افراد ممکن است دندان قروچه بطور ناخودآگاه در خواب رخ دهد تا بتواند عضلات راه هوایی را سفت و فک را از حرکت به سمت عقب نگه دارد. این حالت باعث می شود که زبان، که به فک پایین متصل است، از افتادن و مسدود کردن راه هوایی جلوگیری کند.

متاسفانه، بهم ساییدن دندان ها ممکن است منجر به آسیب مینای دندان، مشکلات مفاصل تمپوروماندیبولار (TMJ) و سردرد شود.

خواب نا آرام 

وقتی خستگی با خواب رفع نمیشود،این خودش ممکن است نشانگر آپنه خواب باشد.

افرادی که دارای آپنه خواب هستند ممکن است در عرض چند ثانیه تا چند دقیقه بسرعت خوابشان ببرد . این موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد، به خصوص اگر خواب آلودگی هنگام رانندگی منجر به خوابیدن پشت فرمان شود. معمولا افراد مبتلا به آپنه خواب همیشه خوابشان می آید و هیچگاه سیرخواب نمی شوند.

سوزش سر دل

سوزش سر دل یا رفلاکس اسید می تواند نشانه آپنه خواب باشد.

بسیاری از افرادی که این حالت را تجربه می کنند، بیماری ریفلاکس گوارشی در طی روز (GERD) نیز دارند. یک حلقه عضلانی بافتی به نام اسفنکتر مری وجود دارد که مانع از ورود مواد ، از جمله اسید معده به داخل مری می شود.

هنگامی که اسفنکتر ضعیف باشد، می تواند لوله را به طور کامل مسدود نکند و این به ریفلاکس و سوزش سر دل منجر می شود.

انسداد راه هوایی در طی آپنه خواب باعث ایجاد فشار منفی در قسمتی می شود که محتویات معده را به مری می رساند.

بنابراین، سوزش سر دل و یا رفلاکس اسید در شب، ممکن است نشان دهد که آپنه خواب وجود دارد.

راه رفتن در خواب

راه رفتن در خواب

این ممکن است یکی از نشانه های عجیب آپنه خواب باشد. راه رفتن در خواب و گاهی پرش های دست و پا همه ممکن است به دلیل افت اکسیژن ناشی از آپنه خواب باشد.

 

 خشکی دهان و آبریزش از دهان

این دو یافته متضاد ممکن است هر دو نشان دهنده آپنه خواب باشد:

دهان خشک اغلب زمانی اتفاق می افتد که عبور هوا از بینی مسدود و تنفس دهانی رخ می دهد. اگر شب ها مجبورید وسط خواب مرتب آب بخورید این ممکن است نشانه آپنه خواب باشد.

تنفس از راه دهان اغلب منجر به خروپف با صدای بلند می شود و ممکن است باعث انسداد مسیر هوا در خواب شود.  این باعث تجمع بزاق در دهان و ریزش بزاق از گوشه لب می شود.


سوال و جواب در مورد خروپف و خرخر

سوال های رایج در مورد خروپف به همراه جواب و راهنمای درمان توسط فلوشیپ اختلالات خواب را در ادامه ببینید و اگر خودتان سوالی دارید که جوابش را در ادامه پیدا نمی کنید, سوالتان را در قسمت نظرات در پایین همین صفحه از متخصصین ما بپرسید :

سوال رضا :
من انحراف بینی دارم, میتونم با جراحی انحراف و زیبایی بینی خروپف رو هم خوب کنم؟

جواب: خیر! جراحی زیبایی بینایی معمولا تاثیری روی خروپف ندارد و حتی ممکن است خروپف را تشدید کند. جراحی انحراف بینی هم تاثیر چندانی روی خروپف های شدید همراه با آپنه انسدادی خواب ندارد.

سوال حمیده :
من از بعد از یائسگی خروپف میکنم و گاهی هم با حس تنگی نفس بیدار میشم, ممکنه خودبخود خوب بشم یا باید دکتر برم؟

جواب:
ریسک خروپف و آپنه انسدادی خواب بعد از یائسگی افزایش می یابد و احتمال بهبود خودبخودی بسیار اندک است مگر اینکه به دنبال سرماخوردگی یا آلرژی ایجاد شده باشد.

سوال زهرا م :
شوهرم خروپف میکنه و میگه خودم که مشکلی ندارم و شماها که مشکل دارید خودتون برید دکتر! چکار کنم راضی بشه بیاد برای درمان؟

جواب:
اگر خروپف ایشان دائمی است و صدای خیلی بلند دارد و همچنین اگر ایشان طی روز خواب آلودگی یا خستگی دارد حتما درمان نیاز است. ولی درصورتی که خروپف همسرتان گهگاهی و موقعیتی است , درمان های ساده تر مانند کاهش وزن و درمان آلرژی زمینه ای و ورزش های عضلات تنفسی و عضلات زبان و حلق کفایت می کند. در مورد راضی کردن ایشان هم بهتر است خطرات سلامتی آپنه خواب را برای ایشان مرور نمایید.


علت خروپف در کودکان

علت خروپف در کودکان

اغلب بچه ها خروپف گهگاهی دارند، در اکثر شب ها حدود 10 درصد یا بیشتر از کودکان خرخر می کنند. در یک مطالعه روی کودکان در شهر قزوین شیوع حدود 14 درصد خروپف در بین کودکان پیش دبستانی مشاهده شده است.

خروپف صدایی است که در هنگام خواب وقتی که کودک تنفس می کند رخ می دهد .عبور هوا  از مجاری باریک هوایی منجر به لرزش بافت ها در گلو و ایجاد صدای خروپف در کودکان می شود .

خروپف شدید و نسبتا دائمی شبانه معمولا در کودکان غیر طبیعی است. گاهی اوقات این نوع خرخر نشانه ای از عفونت تنفسی، مشکلات بینی و یا آلرژی است؛ این خروپف ممکن است نشانه آپنه خواب باشد.

آکادمی آمریکایی اطفال توصیه کرده که همه کودکان برای خروپف غربالگری و بررسی شوند و تشخیص داده شود که  آیا کودک مبتلا به خروپف طبیعی است یا سندرم آپنه انسدادی خواب دارد.

حدود یک تا سه درصد از کودکان نه تنها خرخر می کنند، بلکه از مشکلات تنفسی در طول خواب نیز رنج می برند. هنگامی که خروپف با احساس خفگی و یا مکث در تنفس در خواب همراه است، کودک ممکن است آپنه انسدادی خواب داشته باشد.

عضلات اطفال معمولا در هنگام خواب شل می شوند، راه های هوایی سست شده و مانع شوند که هوای کافی از دهان و گلو عبور کند. این موضوع باعث نوعی وقفه تنفسی می شود که می تواند تنها چند ثانیه یا یک دقیقه طول بکشد. سپس به مغز هشدار داده می شود و مغز، بدن را به تلاش برای شروع دوباره تنفس وادار می کند. این تلاش باعث می شود تا کودک بطور موقت و کوتاه بیدار شود و شروع به نفس کشیدن کند. به دلیل این مشکلات در طی شب که ممکن است صدها بار تکرار شود ، کودک ممکن است خواب کافی  نداشته باشد و در طول روز احتمالا دچار خواب آلودگی یا گیجی باشد.

علل آپنه خواب ممکن است چاقی، آلرژی، آسم، GERD (بیماری ریفلاکس گوارشی)، اختلال در ساختار فیزیکی صورت یا فک، و نیز سایر اختلالات پزشکی و سیستم عصبی باشد.

در کودکان، شایعترین مشکل فیزیکی مرتبط با آپنه خواب، لوزه های بزرگ است. لوزه های کوچک کودکان در سن 5 تا 7 سالگی رشد می کنند و گاهی لوزه های متورم می توانند راه هوایی را مسدود کنند و کودک را دچار وقفه تنفسی کنند .

آپنه خواب تشخیص و درمان نشده ممکن است به خواب آلودگی روزانه و مشکلات رفتاری شامل مشکلاتی در مدرسه شود.

آپنه خواب همچنین گاهی ممکن است با رشد تاخیر و مشکلات قلبی عروقی نیز همراه باشد.

در طول شب، کودکان مبتلا به آپنه خواب ممکن است:

 • با صدای بلند و به طور منظم خروپف کنند
 • به دلیل وقفه های تنفسی بیداری های مکرر ثانیه ای را تجربه کنند
 •  سر خود را در موقعیت های غیر معمول قرار دهند
 • دهان شان خشک شود

در طول روز، کودکان مبتلا به آپنه خواب ممکن است:

 • مشکلات رفتاری، مدرسه و اجتماعی داشته باشند
 • با دشواری از خواب بیدار شوند
 • در طول روز سردرد داشته باشند اما به خصوص سردرد صبحگاهی به نفع آپنه است
 • تحریک پذیر، عصبی، تهاجمی باشند
 • در طول روز خیلی خواب آلود باشند
 • با صدای تو دماغی صحبت کنند واز طریق دهان نفس بکشند
 • بیش فعالی و کمبود توجه داشته باشند

اگر فکر می کنید کودک شما علائم آپنه خواب را دارد، با یک متخصص خواب برای انجام تست خواب نوبت ویزیت بگیرید.

تست خواب، امواج مغزی، حرکات بدن، ضربان قلب، تنفس،و موارد دیگری را در خواب بررسی می کند و توسط متخصص اختلالات خواب تفسیر می شود.

تماس با مرکز تست خواب شبانه


کلینیک درمان خروپف در تهران

 

کلینیک خروپف جایروس یکی از بزرگترین مراکز تشخیص و درمان خروپف در کشور است. در مرکز تخصصی جایروس تشخیص و درمان اختلالات خواب توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب انجام می شود.

درمان خروپف در همه افراد یکسان نیست و معمولا برای ارزیابی خروپف در قدم اول مصاحبه بالینی با پزشک متخصص در اختلالات خواب انجام می شود و سپس در مورد نوع درمان تصمیم گیری می شود.

برخی درمان های معمول برای خروپف ( منبع )در کودکان و بزرگسالان عبارتند از:

 1. جراحی حلق و لوزه ها
 2. جراحی فک
 3. استفاده از دستگاه سی پپ
 4. استفاده از وسائل داخل دهانی
 5. تغییرات سبک زندگی مانند کاهش وزن، ورزش و تغییرات رژیم غذایی

مرکز درمان خروپف خیابان حافظ:

در گذشته کلینیک خروپف در خیابان حافظ تابلوی بزرگی داشت که از دور هم جلب توجه می شود. این کلینیک ظاهرا چند سالی است که تعطیل شده است.ظاهرا در این مرکز تمرکز درمان عمدتا بر روش های جراحی بوده است و البته در درمان های جدید خروپف در دنیا نقش جراحی بسیار کمرنگ تر از قبل شده است.

هزینه درمان خروپف

هزینه درمان خروپف به نوع و علت خروپف بستگی دارد. برخی درمان ها با وجود اثر بخشی پایین بسیار گران قیمت هستند و باید مراقب باشید بدون بررسی کافی سراغ این درمان ها نروید . به عنوان مثال هزینه درمان با لیزر از اغلب درمان های معمول بسیار گران تر تمام می شود چون به چندین جلسه درمان نیاز است و درمان نیز معمولا تاثیری در وقفه های تنفسی نخواهد گذاشت. برخی روش ها نیز مانند قالب های دهانی در ایران بسیار گران تمام خواهند شد ( به دلیل کمبود مواد اولیه با کیفیت در داخل کشور) و به همین دلیل هزینه قالب داخل دهانی ممکن است بسیار گران تمام شود. ارزانترین روش درمان خروپف این است که برای یک پزشک اختلالات خواب نوبت بگیرید تا بتوانید در یک جلسه در مورد انتخاب بهترین شیوه درمان برای شما با پزشکتان به نتیجه برسید و از هدر رفتن منابع مالی و وقتتان جلوگیری کنید.


درمان خروپف با لیزر | درمان قطعی خرخر با لیزر

فایل صوتی زیر را در مورد درمان خروپف با لیزر بشنوید:

درمان های جراحی خروپف و درمان خروپف با لیزر در سال های اخیر از گایدلاین های درمانی خروپف و آپنه خواب کنار رفته اند و نقش شان کمرنگ تر شده است و علت این موضوع این بوده که میزان بازگشت علائم پس از اینگونه روش ها بسیار زیاد بوده است. و البته این درمان حتی در صورت موثر بودن هم عمدتا روی صدای خروپف تاثیر گذار است و روی آپنه خواب تاثیر خاصی ندارد ، در حالیکه در درمان آپنه خواب هردو مشکل هم وقفه تنفسی (آپنه) و هم خروپف هردو برطرف می شوند.


درمان خروپف با ورزش

خروپف شدید نباید نادیده گرفته شود.
خروپف گاهی اوقات می تواند یک مشکل جدی مانند آپنه خواب را نشان دهد. خروپف نه تنها می تواند باعث اختلال در خواب شما و همچنین شریک زندگی شما شود، بلکه می تواند منجر به عوارض جدی سلامتی مانند مشکلات قلبی می شود.

پزشکان اغلب برای درمان خروپف پس از انجام تست خواب از نوعی درمان با استفاده از یک دستگاه به نام فشار مثبت هوایی هوایی (CPAP) برای آپنه خواب استفاده می کنند.

می توانید علاوه بر CPAP، تمرینات دهان و زبان، ماهیچه های اطراف دستگاه تنفسی را تقویت کنید.

وقتی که حداقل برای 30 دقیقه در روز تمرین می کنید، این تمرین های ساده که شامل حرکات جویدن و بلعیدن و همچنین حرکات خاص زبان است، کاهش شدت آپنه خواب، بهبود خواب و کاهش خروپف را نشان می دهد.

برخی ورزش های کاهش خروپوف و خرخر:

نوک زبان خود را به سقف دهان تان فشار دهید و زبان را به به سمت سقف دهانتان فشار دهید. تکرار 20 بار

زبان خود را به سمت بالا بکشید تا کل زبان تان در برابر سقف دهانتان قرار بگیرد. تکرار 20 بار

زبان تان را با قدرت بیرون بیاورید و نوک زبان تان به سمت سقف ببرید . تکرار 20 دقیقه

بلند آواز بخوانید


راه تشخیص خروپف جدی از خروپف بی خطر ( تشخیص آپنه خواب)

بهترین روش برای تشخیص اینکه خروپف شما جدی است یا با درمان های خانگی قابل حل است انجام تست خواب یا همان پلی سومنوگرافی است.

کلینیک تست خواب

تست خواب چیست؟

تست خواب رایج‌ترین نوع بررسی خواب شبانه می‌باشد و در حقیقت نوعی آزمایش است که برای مشخص کردن الگوهای خواب در آنهایی که دچار بیماریهای خواب هستند بکار میرود.

این تست غیرتهاجمی است به این معنی که در طی این تست هیچ سوزن یا انرژی وارد بدن بیمار نمی شود و طی این تست فقط سنسورهایی به بدن فرد متصل می شود تا اطلاعاتی در رابطه با خواب فرد بدست آید.

در طی تست خواب ، امواج مغزی، میزان اکسیژن گلبول‌های قرمز خون، میزان طپش قلب و چگونگی تنفس در طول خواب ثبت می شوند. یک تست خواب شبانه بطور معمول چندین هزار صفحه اطلاعات تولید می کند.

تست خواب بطور معمول در یک بیمارستان یا مرکز بررسی خواب انجام میشود، البته انواعی از تست خواب هم در منزل قابل انجام هستند.

چه وقتی تست خواب انجام می‌شود؟

زمانی که شما خواب هستید، بدون اینکه خبر داشته باشید، اتفاقات زیادی احتمال دارد بیفتند، بنابراین تست خواب به متخصص خواب اجازه خواهد داد تا چگونگی حرکات و تنفس کردن و صداها و حرکات فرد در حین خواب را به دقت مشاهده کند.

چه آمادگی هایی قبل از تست خواب نیاز است؟

آمادگی برای انجام تست خواب زیاد دشوار نیست.

از چندین ساعت پیش از آغاز تست از آشامیدن الکل و یا خوردن هر چیز کافئین دار امتناع کنید، زیرا الکل و کافئین روی خواب طبیعی شما اثر می‌گذارند. و ممکن است نتیجه تست را خراب کند.

قبل از تست دوش بگیرید و موهای روی سینه و پاها را کوتاه کنید.

لوازم مورد احتیاج خود  مانند مسواک و حوله شخصی تان را همراه داشته باشید.

بعد از این که برای خوابیدن آماده شدید، سنسورهایی به سر و شقیقه‌ها، پاها و قفسه‌ی سینه‌ی شما متصل خواهد شد.

این سنسورها به وسیله‌ی یک سیم به کامپیوتر مرکزی تست خواب متصل می‌شوند.

در پایان نیز یک گیره‌ی کوچک به انگشت یا گوش شما متصل میشود تا میزان اکسیژن گلبول‌های قرمز خون شما را کنترل نماید.

هنگامی که تمام موارد آماده باشند، شما میتوانید بخوابید و در طی شب تمام تجهیزات کنترل خواب به دقت تمام اتفاقات فیزیولوژیک خواب شما را ثبت میکنند.

به هرحال در محل انجام تست احتمال دارد اندکی بیشتر زمان ببرد تا بخوابید، ولی این مسئله نتیجه تست خواب تاثیری نخواهد گذاشت، چرا که حتی گاهی 2 ساعت خواب در کلینیک هم کفایت می کند.

آیا پلی سومنوگرافی ریسک خاصی دارد؟

پلی سومنوگرافی یک تست غیرتهاجمی و فاقد درد و بدون خطر است و در هر سنی قابل انجام است.

در مرکز تخصصی تست خواب جایروس از سال ۱۳۹۰ تست خواب کامل شبانه با چندین دستگاه انجام میشود و روزانه ما پذیرای مراجعینی از شمال تا جنوب تهران، کرج، قم، اصفهان، مشهد، تبریز، کرمان، یزد، اردبیل و سراسر ایران هستیم.


تماس با مرکز تست خواب شبانه

منابع :

1- verywellhealth.com

2- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

3- https://www.ncbi.nlm.nih.gov

3 دیدگاه دربارهٔ «خروپف | درمان خروپف |همه چیز در مورد خروپف شبانه»

 1. دکترسلام، من48 سالمه و 4سالیست خور وپف درحین خواب دارم، ترشحات حلقم زیاداست ودرخواب ازناحیه گردن تعرق شدیدی دارم.سابقه نان هوچکین درسی واندی سال پیش هم دارم که بهبودی حاصل شد.آیاراهی برای درمان آن وجوددارد؟ اگرهست پیشنهادبفرمایید. متشکرم

 2. با سلام
  روشهای درمان خروپف که دیگران استفاده میکنند را فرمودید که قابل برگشت هستندو بی تاثیر، حتی جراحی، ممکنه لطفا توضیح بدین روش شما برای درمان چیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا